Обука царинских службеника на тему препознавања кривотворених производа

Адвокатска канцеларија МСА ИП из Београда, у сарадњи са носиоцима права интелектуалне својине, организовала је обуку за царинске службенике на тему препознавања кривотворених производа, односно производа чији промет крши права интелектуалне својине.

Обука је започела са презентацијом  препознавања кривотворених производа бренда Procter & Gamble, коју је одржао представник носиоца права Procter & Gamble Limited, The Procter & Gamble Company i Procter & Gamble International Operations SA.

Други дан обуке био је посвећен препознавању кривотворених производа из портфолија других значајних носилаца права. Представници Адвокатске канцеларије МСА ИП из Београда представили су теме у вези  препознавања кривотворених производа у име носилаца права, укључујући: The Gillette Company LLC, MONCLER S.P.A., LACOSTE, Zippo Manufacturing Company, Consitex S.A., Nestle, GANT AB i Guccio Gucci S.p.A.

Такође, од стране службеника Института за интелектуалну својину Босне и Херцеговине одржана је презентација претраживања националних и међународних база података интелектуалне својине, која има кључну улогу у свакодневном раду царинских службеника јер омогућава ефикасно препознавање кривотворених производа.

Обуци је присуствовало укупно 25 царинских службеника из Сектора за царине и Сектора за cпровођење прописа из Главне канцеларије и Регионалних центара Бања Лука, Сарајево, Мостар и Тузла Управе за индиректно опорезивање.

Ова обука посебно је истакла важност спречавања увоза и дистрибуције кривотворених производа, који представљају озбиљан ризик за јавно здравље и сигурност потрошача. Кривотворени производи, нарочито они који се односе на хигијенске производе, козметику и производе за личну заштиту, могу садржавати штетне или небезбједне састојке који могу изазвати озбиљне здравствене проблеме, будући да не задовољавају основне стандарде квалитета.

Као примјер, кривотворени производи брендова као што су Procter & Gamble, Nestle, Gillette и други, могу садржавати супстанце које су забрањене или несигурне за употребу. Такође, њихов промет може имати негативан утицај на тржиште, доводећи до финансијских губитака за легитимне произвођаче и поткопавања тржишне конкуренције.

Обука је нагласила кључну улогу царинских службеника у препознавању таквих производа на граници, као и важност сарадње са носиоцима права интелектуалне својине како би се осигурала сигурност тржишта и заштита потрошача. Тиме се доприноси не само заштити економских интереса и заштити права интелектуалне својине, већ и јавном здрављу, чиме се осигурава да само сигурни и квалитетни производи доспију до крајњих потрошача.

Учесници обуке стекли су важна знања која ће примијенити у свом свакодневном раду, чиме ће допринијети спречавању уласка кривотворених и потенцијално опасних производа на тржиште.