УИО спроводи дигиталну трансформацију
Управа за индиректно опорезивање (УИО) БиХ започела је процес дигиталне трансформације са циљем да све њене услуге буду електронске, речено је данас на „Јахорина економском форуму“.
Говорећи у оквиру панела „Индиректни порези – новине и изазови“ помоћник директора УИО Свјетлана Перковић навела је да је Управа дигиталну трансформацију започела 2014. године, а да је 2021. године сертификована за издавање дигиталног потписа, чиме је постала прво тијело на нивоу БиХ за издавање ове врсте потписа.
„Интенција је да у будућности пређемо на пословање без папира, за шта је дигитални потпис неопходан“, објаснила је госпођа Перковић.
Шеф Одсјека УИО за ревизију и контролу Седин Мешиновић рекао је да би врло брзо требало да се пређе на подношење ПДВ и акцизних пријава дигиталним квалификованим потписом.
Уколико све неопходне активности буду завршене на вријеме, Мешиновић је најавио да ће од 1. октобра 2022. године корисници факултативно моћи подносити пријаве потписане дигиталним потписом, док би са почетком 2023. године то била обавеза свих великих пореских обвезника, а од почетка 2024. године свих осталих обвезника, јер је до тада рок да сви обвезници индиректних пореза почну користити дигитални квалификовани потпис.
Када је у питању приступање БиХ европском беспапирном превозном систему уз коришћење електронске превозне декларације, истакнуто је да је услов за то измјена легислативе.
„Рок за усвајање измјена и допуна Закона о царинској политици БиХ и Закона о царинским прекршајима био је 1. јун 2021. године, али то до тада није урађено“, рекла је госпођа Перковић.
Наводећи да је нови рок 1. август 2022. године госпођа Перковић је прецизирала да су измјене и допуне Закона о царинској политици усвојене, а да се у процедури у Парламентарној скупштини БиХ налази Закон о царинским прекршајима.
„Ако испунимо све услове, идуће године могли би да аплицирамо за приступ европском систему за провоз робе без папира“, додала је госпођа Перковић.
Савјетник за корисничку подршку у УИО Александар Павковић објаснио је да су земље ЕУ увеле провозне декларације, при чему пошиљке пролазе границу без заустављања, те да су том систему приступиле Турска, Србија и Сјеверна Македонија.
„У плану је да и БиХ приступи том систему“, додао је Павковић, истичући да то значи бржи и јефтинији проток роба, те краћи рок испоруке.