Održan 4. sastanak Upravnog odbora Twinning projekta
Dana 25.09.2024. godine održan je 4. sastanak Upravnog odbora Twinning projekta pod nazivom „Jačanje kapaciteta UNO“ čija je implementacija počela točno prije godinu dana. Projekat implementiraju partneri iz država članica EU, Italije i Litve, točnije iz Agencije za carine i monopole Italije i Uprave carina Litve.
Sastankom je predsjedavao ravnatelj UNO dr. Zoran Tegeltija, koji je i predsjednik UO projekta, a osim pomoćnika ravnatelja i načelnika odjeljenja, nazočili su i predstavnica Izaslanstva EU g. đa Dijana Sikima, te partneri iz Italije i Litve. Ravnatelj se zahvalio Izaslanstvu EU na dosadašnjoj pomoći i ocijenio da je suradnja u projektu dobra, te da rad u aktivnostima projekta doprinosi kvaliteti rada UNO i primjeni najboljih praksi iz EU.
Na sastanku je predstavljeno Izvješće o radu projekta za prethodna 3 mjeseca, plan rada za idućih 6 mjeseci i financijsko izvješće dosadašnjeg tijeka projekta.
Konzultanti iz Italije i Litve su zadovoljni radom sa kolegama iz UNO, njihovim znanjem i iskustvom, a također, i kolege iz UNO su zadovoljne radom sa konzultantima iz Italije i Litve. Dosadašnje aktivnosti idu planiranim tijekom, veliki broj aktivnosti je urađen, planirano je još više i za iduće razdoblje, a očekuje se i nastavak suradnje u sve 4 komponente projekta:
komponenta 1- usklađivanje zakonodavstva u oblasti carina, provoza, trošarina, prisilne naplate;
komponenta 2- upravljanje rizicima i analiza rizika u carini;
komponenta 3- podrška internoj reviziji;
komponenta 4- podrška stručnom timu u implementaciji FATF akcionog plana (Financial Action Task Forces) u vidu obuka carinskih službenika na terenu za kontrolu unošenja/iznošenja gotovine iz zemlje.
Sljedeći sastanka UO projekta je planiran za polovicu prosinca 2024. godine kad će biti predstavljene aktivnosti koje su planirane za iduća 3 mjeseca, a to su ažuriranje instrukcija i uputa za NCTS, daljnji rad na evaluaciji i određivanju prioriteta rizika, rad na metodologiji i usklađivanju rada interne revizije s novim međunarodnim standardima.