Obuka carinskih službenika na temu prepoznavanja krivotvorenih proizvoda
Advokatski ured MSA IP iz Beograda, u suradnji sa nosiocima prava intelektualne svojine, organizirala je obuku za carinske službenike na temu prepoznavanja krivotvorenih proizvoda, odnosno proizvoda čiji promet krši prava intelektualne svojine.
Obuka je započela sa prezentacijom prepoznavanja krivotvorenih proizvoda brenda Procter & Gamble, koju je održao predstavnik nosioca prava Procter & Gamble Limited, The Procter & Gamble Company i Procter & Gamble International Operations SA.
Drugi dan obuke bio je posvećen prepoznavanju krivotvorenih proizvoda iz portfolija drugih značajnih nosilaca prava. Predstavnici Advokatskog ureda MSA IP iz Beograda predstavili su teme u vezi prepoznavanja krivotvorenih proizvoda u ime nosilaca prava, uključujući: The Gillette Company LLC, MONCLER S.P.A., LACOSTE, Zippo Manufacturing Company, Consitex S.A., Nestle, GANT AB i Guccio Gucci S.p.A.
Također, od strane službenika Instituta za intelektualnu svojinu Bosne i Hercegovine održana je prezentacija pretraživanja nacionalnih i međunarodnih baza podataka intelektualne svojine, koja ima ključnu ulogu u svakodnevnom radu carinskih službenika jer omogućava efikasno prepoznavanje krivotvorenih proizvoda.
Obuci je prisustvovalo ukupno 25 carinskih službenika iz Sektora za carine i Sektora za provođenje propisa iz Glavnog ureda i Regionalnih centara Banja Luka, Sarajevo, Mostar i Tuzla Uprave za indirektno oporezivanje.
Ova obuka posebno je istakla važnost sprječavanja uvoza i distribucije krivotvorenih proizvoda, koji predstavljaju ozbiljan rizik za javno zdravlje i sigurnost potrošača. Krivotvoreni proizvodi, naročito oni koji se odnose na higijenske proizvode, kozmetiku i proizvode za ličnu zaštitu, mogu sadržavati štetne ili nebezbjedne sastojke koji mogu izazvati ozbiljne zdravstvene probleme, budući da ne zadovoljavaju osnovne standarde kvaliteta.
Kao primjer, krivotvoreni proizvodi brendova kao što su Procter & Gamble, Nestle, Gillette i drugi, mogu sadržavati supstance koje su zabranjene ili nesigurne za upotrebu. Također, njihov promet može imati negativan uticaj na tržište, dovodeći do finansijskih gubitaka za legitimne proizvođače i potkopavanja tržišne konkurencije.
Obuka je naglasila ključnu ulogu carinskih službenika u prepoznavanju takvih proizvoda na granici, kao i važnost suradnje sa nosiocima prava intelektualne svojine kako bi se osigurala sigurnost tržišta i zaštita potrošača. Time se doprinosi ne samo zaštiti ekonomskih interesa i zaštiti prava intelektualne svojine, već i javnom zdravlju, čime se osigurava da samo sigurni i kvalitetni proizvodi dospiju do krajnjih potrošača.
Učesnici obuke stekli su važna znanja koja će primijeniti u svom svakodnevnom radu, čime će doprinijeti sprječavanju ulaska krivotvorenih i potencijalno opasnih proizvoda na tržište.


